www.vurallarsut.com

YAŞAR GELER


ZORLUKLARLA BAŞ EDEBİLMEK VE STRESS

Şu anda ülke insanlarının en önemli sorunlarından


  Şu anda ülke insanlarının en önemli sorunlarından birisi yaşadıkları zorluklar ve strestir. Bu anlamda birçok insanımızın gerçekten psikolojisi bozuldu. Bu bozuk psikoloji ile ne yapabilir? Tabi ki hiçbir şey yapamazlar. Yapılacak tek şey, uzman kişi ve kurumlar tarafından sağlıklı bir destek almak. Destek almadığınız da hem kendi ruhsal dünyanız çöker, hem de çevrenize zarar vermeye başlarsınız.

   Bu konuyla ilgili olarak geçen gün sosyal medyada bir paylaşım dikkatimi çekti. Belki içerisinde biraz mizah vardı ama ben mizah yanıyla değil de psikolojik yanıyla ilgilenmek istedim ve paylaşımı yapan arkadaşıma da ‘’işte bana bir yazma konusu verdin, teşekkürler’’ diyerek yazımı kurgulamaya başladım. Aslında bu konu bir yazı konusu olduğu gibi aynı zamanda bir sohbet konusu da oluşturmaktadır, diye düşündüm. Ama önceliğim tabi ki köşe yazım olmasından yanadır.

Vatandaşın psikolojisi şöyle:

-Deniz kenarına gitsen HORTUM var.

-Ormana gitsen SEL, YAĞMUR ve FELAKET var.

-Evde otursan DEPREM var.

-Dışarı çıksan KORONA var.

-Mezara gitsen HESAP var.

-Ve sonuç olarak ta; ne yaşarsa yaşasın AKILLANMAYAN BİR TOPLUM var, diyordu.

Evet, memleketimin insanının psikoloji bu şekildedir. Bunun dışında benim de özellikle tespit ettiğim farklı konular var. Biraz da onlara değinmek istiyorum.

-Tarlası var, ürünü yok.

-Bahçesi var, bağı yok.

-Tenceresi var, içinde eti yok.

-Hayvanı var, sütü, yoğurdu, ayranı, peyniri ve yağı yok.

-Uzaklarda yaşıyorsa, memleketi var ama gideni yok.

-Çoluk çocuğu var, derdi çok.

-Erkek olsa bir dert, kız olsa başka bir dert.

-Evli olsa bir sorun, bekâr olsa başka bir sorun.

-Hastalığı var, ilacı ve aşısı yok.

- Sıkıntı ve sorun çok, çözüm mekanizması ve uzlaşı yok.

Bu tür soru ve yorumlar uzayıp gidiyor… Peki, bu böyle mi kalmalı? Bu soru ve sorunlara çözümler bulunamaz mı? Elbette ki çeşitli çözüm yolları vardır. Naçizane benim önerilerim de vardır.

Çözüm önerilerim:

-Korona virüs haberlerini izlemeyi bırak, psikolojini bozma.

-Yalnızlık psikolojisi etkili, kurtulmanın yollarını ara.

-Yakınların çok, iletişim imkânın varsa onu kullan.

-Telefonun var, görüntülü konuşarak rahatla.

-Sağlıklı insan ve sağlıklı toplum psikolojisi için düzenli ve rutin bir yaşamı seç. İleri yaşlardaysan fazla hareketli yaşamdan uzak dur.

-Özellikle yaz aylarında olduğumuzdan zaman sınırımız söz konusu değil. Kendine rutin hareketler ve ulaşılabilir hedefler belirle, çöz ve mutlu ol.

-Ev ortamlarında hareketli bir düzen sağlamalıyız. Hareketsiz yaşam farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Mümkün oldukça kas ve eklemlerini hareket ettir.

-Endişelerin varsa, onları çözümlemek için uğraş vermelisin. Hiçbir şeyi içinde saklama, ilgilisine çekinmeden aktarmayı dene.

-Zorluklarla baş edebilmenin yollarını aramak için gerektiğinde uzman kişi ve kurumlardan mutlak destek almalıyız.

Her şart ve koşulda özellikle mutlaka uzman bilgisine başvurmakta yarar vardır diyorum. Yoksa yaşadığımız stres ve zorlukla baş edebilmenin olanağı yoktur. Aslında bu konuda da devletimizin ilgili bölümlerine ve kurumlarına büyük görev düşmektedir. Sağlık sorununu çözdükten sonra hiç zaman kaybetmeden, sağlık sorunun bir parçası olan akıl sağlığı sorunumuzu da çözmesi gerekmektedir, diye düşünüyorum.