www.vurallarsut.com

Nihat AĞDEMİR


YENİ TURKIYE

Coronavirüs


Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Ispanya´nın Coronavirüs sonrası çok yorgun olacağı ve büyük zarar göreceği rapor edildi. Avrupa Birliği´nin salgın sonrası dağılma sürecine girmesi kaçınılmaz...

 

Avrupa Birliği dağılırsa, Türkiye´nin çok önemli bir güç haline geleceği ortada. Türkiye´nin ihracat rakamlarına ekstra 165 milyar dolar eklenecek. Bu rakam Türkiye´ye başka kapılar da açacak. Öncelikli olarak Çin´den ithalatın eski rakamlara ulaşması için en az 5 yıl gerekiyor. Bu süre içinde birçok ülke Türkiye´nin kapısını çalacak.

165 milyar doları her yıl verecek 13 Avrupa ülkesinin yanısıra Japonya dahil Asya ve Afrika ülkeleri de Çin travması yüzünden Türkiye´ye koşacak.

5 yıl düşük fiyatta seyredecek olan petrol fiyatları nedeniyle Türkiye, enerjiye yatırdığı milyarlarca doları cebinde tutacak. İçeride yatırıma dönüştürüp üretimden çok daha fazla kar elde edecek.

Türkiye´nin gelirlerinin artması bölgesel güç olarak da çok daha etkin hale gelmesi olağan. Bu ABD için de risk. Türkiye´nin bölgesinde daha güçlü hale gelmesi ABD´nin hiç hoşuna gitmeyecek bir durum.

Çin de Coronavirüs sonrası hızla toparlanabilir. Ancak trilyon dolarlık tazminat davaları hizla açılacak.

Bunun yanında Avrupa piyasaları resesyon ilan etti. Yani uzun süreli ekonomik durgunluk ve gerileme.

Dünya birbirinin maskelerini bile gaspedecek noktaya geldi.

Türkiye böyle bir ortamda başta İspanya, İtalya ve Balkanlar olmak üzere 32 ülkeye yardım ediyor. 93 ülke "İMDAT" diyerek yardım isteğiyle Türkiye´nin kapısını çalıyor.

Dünyada cesetler sokaklara taşarken, bilimadamlarımız virüsü izole ediyor, aşı için tarih veriyor, virüs öldürücü muazzam cihazlar üretiyor.

IMF´siz ve dış borçsuz...
45 günde 2 bin odalı 2 hastahane.
Vatandaşa hergün ücretsiz maske.
32 ülkeye tıbbi malzeme.
65 yaş üstü evlere servis.
5 buçuk milyon aileye 1000´er lira.
12 milyon emekliye 1000TL ikramiye.

Birileri çıldırıyor.
"Erdoğan´ın gitmesi virüsün hızla artmasına bağlı" diyecek kadar alçalıyor.
Milleti marketlere yığmalarının ve virüsün önünü açmaya çalışmalarının sebebini şimdi tam anladınız mı?

Durduramayacaklar.

NİHAT AĞDEMİR/Çıldır Manşet-İstanbul