FERDİ GÜNGÖR


RIFAT VURAL ABİM...

Sevgili Abim, bazen sabretmek gerekir....


   Sevgili Abim, bazen sabretmek gerekir. Sabır, güzel iştir. Üstelik, iyi olanın tekrarı da kötü olanın sırf değişiklik olsun diye denenmesinden daha hayırlıdır. Biz şunları çok iyi biliyoruz:

1- Rıfat Vural Abimizin bir Ardahan´da bir duruşu vardır ve bu duruş, dış değişkenler her ne olursa olsun asla değişmez! Ne rütbe verince kendini kaybeder, ne de rütbesi düşürülünce benliğinden şüphe eder. Rıfat Vural Abimiz, ne ederse güzel eyler ve çokça sabreder


2- Rıfat Abimiz´in arkasında bir şirket yoktur, bir torpil sağlayacak ağa yoktur; halk vardır, halk... Ardahanlının sevgisini de paylaşmıştır, yasını da... Nefretini de törpülemiştir, isyanını da bastırmıştır. Neden? Çünkü Rıfat Abimiz, Ardahan sevdalısıdır. Ardahan´ın her yönüyle gelişmesini ve ilerlemesini; dünyaya açılmasını istemektedir. Bunun yolunun ise nefretten değil, sevgiden geçtiğini bilmektedir. Bunun yolunun ise isyandan değil, tefekkürden inşa edilen bir toplumla mümkün olduğunu görebilmektedir. Ardahan Halkı ise Rıfat Abilerinin bu isteğindeki samimiyete inanmış ve onu Meclis´te görmek istemiştir. Bunu Ardahan´ın nüfusuna kayıtlı, genci, ihtiyarı, hanımı, erkeği, esnafı, öğrencisi istemiştir. Ancak açık ki, halkın bu istekli halini iyi değerlendiremeyen yöneticiler, Rıfat Vural hakkında farklı bir değerlendirme yapmıştır. Bu ise asla kızılacak bir durum değildir. Çünkü yöneticilerden daha çok halk Rıfat Vural´ı tanımaktadır. Belki önümüzdeki süreçte halkın iyi tanıdığı Rıfat Abiyi, yöneticilere de iyi bir şekilde tanıtmak gerekecektir.

3- Rıfat Vural, diğer Meclis Üyesi Adaylarından farklı bir şekilde, yalnızca kendisini değil; ailesini, çevresini de temsil eden sembol bir isimdir. Çıldır´da emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden Recep Dayı da Rıfat Abidir; Istanbul´a gönderdiği oğlunu okutmaya çalışan Emine Anne de Rıfat Abidir... Şehit olan babasının ardından her şeye rağmen dik durmaya çalışan ilkokul öğrencisi minik Yusuf da Rıfat Abidir, hasta annesine minik elleriyle çorba yapıp getiren ortaokul öğrencisi Elif de Rıfat Abidir. Siftahsız da indirse kepengini, "Ya Allah, Bismillah" deyip eve yürüyen esnaf Mehmet Abi de Rıfat Abidir, umutlarını kar altında kalsa da inançla ısınmaya çalışan Mustafa Amca da Rıfat Abidir. Çünkü Rıfat abi halktır, halkın ta kendisidir. Tek başınadır belki ve iki kelimedir: Rıfat Vural ama aslında Çıldır ilçesinde yaşayan herkestir. 

4- Rıfat Abi, kendisine layık görülmeyen Meclis Üyeliği ve daha fazlasını, yıllardır yaptığı çalışmalarla, projelerle, elinden tuttuğu Yüce Çıldır Halkıyla aslında çoktan haketmiştir ve burada yapılan yorumlar bile bunun en büyük ispatı niteliğindedir. 

Rıfat Abi, sabırlıdır. 

Sabretmelidir

Ve...

Sabredecektir.