www.vurallarsut.com

SİNAN KARAÇAY


KORONA BİTER ÇILDIR DEVLET HASTANESİNİN İNŞAATI BİTMEZ

Sizi görmeyen gözlere


    Bu sefer yazımın başlığı bana ait değil Çıldır’dan ‘Abi bizim bu Çıldır Devlet Hastanesi ne zaman bitecek?  Diyerek memleketi için dertlenerek bana yazan değerli kardeşimden geldi.

İnşaatının üçüncü seneyi devriyesinde 20.08.2020 tarihinde bir yazı yazarak şirin ilçemiz Çıldır’da yapımız süren Çıldır Devlet Hastanesi ne zaman bitecek diye nazikçe lisanı münasiple sormuştum.

     Yazdıklarım mı yeterince okunmuyor, konunun muhatapları yumuşak üslupla yazdığım için mi acaba dikkate alıp tek cümle cevap vermeye tenezzül mü etmiyor ya da cevap verecek yüzleri mi yok bilmiyorum ama bizim malum hastane inşaatı bir türlü bitmek bitmiyor.

   İlk yazımdan sonra hastanenin dördüncü müteahhitti olan sayın Metin Kurt Bey bana ulaşarak ‘Ciddi sorunlar yaşıyoruz ancak bu hastane mutlaka bitecek ‘demişti demesine de görünen o ki hastane bu sene bitmeyeceği gibi 2021-2022 yılları da bitmesi şüpheli görünüyor.

 Derdimiz bağcı dövmek değil de üzüm yemek olduğu için bu sefer hastane müteahhitti Metin beyi bu ben aradım ve ne tesadüf ki kendisinin İstanbul’da olduğunu öğrendim ve dün bir ara gelerek onu dinleme fırsatı buldum. Neler konuştuğumuzu anlatmadan peşin, peşin söyleyeyim bu hastane işi çok karışık ve daha çok uzar kanımca.

Müteahhit kısaca benden önceki üç müteahhit firmaya eksik ya da hiç yapmadıkları işlerin parası peşin, peşin ödenmişken ben hakkedişlerimi hiçbir zaman gününde alamadım bu yüzden çeklerim yazıldı ticari olarak çok zor durumdayım bu konuda bana yardımcı olması gereken Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay’a ulaşmakta büyük güçlük yaşıyorum sadece ben değil kendi partisinin ilçe başkanı bile ulaşamıyor, Çıldır Belediyesinden, İl Özel idaresinden, Kaymakamlıktan, İl Sağlık müdürlüğünden ve Valilikten yeterince destek alamadığından yakındı. Hatta Orhan Atalay’ın kendisini onlara ödeme yaptırmamakla tehdit ettiğini bile söyledi.  Anlayacağınız müteahhit firma kaçmak üzere sıradaki firma gelsin durumundayız.

Diğer yandan bu anlatılanları sıcağı, sıcağına konuyu Çıldır Belediye Başkanımız Sayın Yakup Azizoğlu’na sorduğumda ise olayın tam tersi olduğunu müteahhittin parasını fazla, fazla aldığını Orhan Atalay’a Önce Haziran, sonra Eylül en son da Ekim ayında hastaneyi bitirme sözü vermesine rağmen sürekli işleri ağırdan aldığını ve bu nedenle sayın vekil ile aralarında bir tartışma yaşandığına şahit olduğunu iletti.

İşin garibi Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise 6.800.000 TL’lik bu projenin bitirilmesi ile ilgili hiçbir gayret göstermedikleri gibi yaptırım dahi yapmaya gerek görmüyorlar.

Müteahhit firma eğer mesuliyetlerini yerine getirmiyorsa bunu ilgili makamlara neden bildirmezsiniz?

Para verip iş yaptırdığınız üç müteahit’e her nedense peşin, peşin paralar ödenmiş adamlar sırra kadem basmış yetmezmiş gibi gelen bilgilerde göre mevcut müteahhit de üç beş kişi ile kaplumbağa hızı ile inşaatı bitirmeye çalışıyor ama ne hikmetse kimse bu gidişi hızlandırmaya çalışmıyor ya da bilerek ve isteyerek hızlanmamasını istiyor.

Yani işin özü bir sürü birbirini suçlayan onlarca yetkili var ancak ortada olması gereken hastane maalesef yok.

Çıldır halkı ise arada mağdur olan, hizmetten mahrum kalanlar olarak yaşayıp gitmekte ve anlaşılan bu sıkıntı daha uzun yıllar sürecek ve korkarım bu binada yurt binası gibi çürümeye terk edilecek bu tartışmaların ve çekişmelerin arasında.

Şimdi kendine bir ilçede olması gereken en temel kurumlar olan Adliye, Yurt ve Hastane çok görülen Çıldıra ve Çıldırlıya sahip çıkmayan siyasilere verdiği oyları sınırsız imkanlar sunan sevgili hemşerilerime seslenmek istiyorum;

Sizin en önemli ihtiyaçlarınızdan biri olan sağlık konusunda bile sizi oyalayan ne zaman biteceği belli olmayan bir inşaatı sene de bir ziyaret edip gazınızı alanlara, parasını vererek inşaat yaptırılan bir müteahit’e bile hesap sormaktan aciz olanlara, Çıldıra kör bakanlara, sizi dikkate almayanlara, sizde dikkate almayanlara meşru ve medeni tepkinizi göstermek için daha ne bekliyorsunuz?

Ben olsam o hastanenin önüne koskoca bir pankart yaptırır tüm ulusal medyayı da buraya çağırırım bu pankarta da ‘DÖRT SENE BOYUNCA ON YATAKLI BİR HASTANEYİ YAPTIRAMAYAN VEKİLLERİMİZİ VE BÜROKRATLARIMIZI ÇILDIRDA BİR DAHA GÖRMEK İSTEMİYORUZ’ diye yazdırıp bu inşaata kaz tavuk doldurup bari kendi kendine çürüyene kadar bir işe yaramasını sağlardım.  

Ey bu rezaletin sahipleri;

Bu inşaat kendi evinizin inşaatı olsa dört sene bu halde olmasına tahammül eder miydiniz?

Madem müteahhit işini yapmıyor o zaman gereği neden yapılmıyor?

Yoksa bu hastane Çıldır’a yapılıyor diye mi bu kadar ağırdan alıyorsunuz?

Çıldır halkını seçime yakın gelip caddesinde iki tur atıp iki hoş sözle bu günleri ve kendine reva görülen

bu muameleyi unutacak kadar  balık hafızalı mı zannediyorsunuz ?

Adliyeyi aldınız yetmedi, bir öğrenci yurdu dahi becerip yapamadınız yapılanı da çürümeye terk ettiniz şimdi de çürümeye terk edilen binalar kervanına yeni birini mi eklemenin gayreti içindesiniz?

Utanıp sıkılmadan 2023 seçimleri öncesi alelacele derme çatma bir şeyler yapıp bu binayı da hastane diye açmaya hiç utanmayacak mısınız?

 

Ey Sahip Çıkılmayan Seçim Olmadan Yüzlerine Bakılmayan Çıldırlılar;

Size reva görülen bu duruma daha ne kadar sesiz kalmayı düşünüyorsunuz?

Siz ki bu ülkenin onurlu ve namuslu sınır bekçilerisiniz size bir adliyeyi ve hastaneyi çok görenleri halen kurbanlarla karşılayıp, çıldır sokaklarında rahatça yürütmeye devam mı edeceksiniz?

Sizi görmeyen gözlere, yalandan sizi görünce söylenen sözlere daha ne kadar itibar edeceksiniz?

Hadi hastanenizi sormuyorsunuz bari size bu hastanede verileceği vaat edilen işlerinize ne zaman başlayacağınızı da mı merak etmiyorsunuz?

Ha bu arada içerisinde doktor olmayacaksa sadece sevk için devletin 6.800.000 TL’sini harcayarak hastane yaptıysanız bu inşaatın düştüğü halden daha acı bir haldir ona göre.