CEMAL ŞAFAK


KARS'IN VE ÜLKEMİN IŞIKLI YÜZÜ: TİLLER IŞIK GÜDEKLİ

TİLLER IŞIK GÜDEKLİ


                                         

 

                                                KARS’IN VE ÜLKEMİN IŞIKLI YÜZÜ: TİLLER IŞIK GÜDEKLİ

         Bu yazımda sizlere geçtiğimiz günlerde acı bir kayıp olarak yüreğimize gömdüğümüz irfan ordusunun çok değerli bir şahsiyetinden bahsedeceğim 

         Tiller Işık Güdekli… Ailesi ve yakın çevresi tarafından yaşının üstündeki bir olgunluk içinde hareket ettiği gözlemlenirken, bilgi ve görgüsünün parmakla gösterilecek bir değerde olduğu muhakkaktı. Çok küçük yaşlardan başlayarak kendisini eğitim dünyasının anlamlı yoluna vakfetmiş ender bir kişilik olarak dikkat çeken Tiller Işık, çok zor ve olumsuzluklarla dolu bir çevrede aydınlık bir yolu kendine rehber edinerek hem insanımıza ve hem de ülkemize büyük hizmetlere adım atan bir fedakâr kişilik olarak da izlenmekteydi.

        “1960 lı 1970 li yıllardaki Kars ve çevresinin yüzü Tiller Işık gibi değerli eğitimcilerin aydın düşünceleri nedeniyle ap aydınlık olmuştu.” Dersem buna inanın.      

       Samuel Smiles’in “Eğitimin ilk ve en iyi merkezi evdir.” Sözünü düşünüyorum da, Arpaçay’ın Doğruyol (Cala) gibi çok küçük bir nahiyesinden çıkıp Kars’ta kök salmaya çalışan bir su ustası babanın ve ev hanımı bir annenin kurmuş olduğu 7 çocuklu bir ailenin içinden diğer kardeşleri ve ağabeyleri gibi üst düzey bir eğitimden geçerek kendini insan eğitimine yönlendirip ülkesinin aydınlık yüzü olma yolunda attığı cesur adımları kim taktir etmez. 

        Onun yıllarca tıpkı Galiani’nin “Eğitimin amacı, doğuştan insanda var olan cevheri işlemek, özü geliştirmektir.”  Gibi önemli sözünü rehber edinmişçesine Kars’tan Ankara’ya, oradan Antalya gibi ülkemizin bir yanından öbür yanına göreve koşmasını gıpta ile izledik. 

        Her konuşmasında ifade ettiği, M.T.Cicero’nun “Bir şeyi biImek nasıI beceriyse, onu öğretebiImek de beceridir. ” Veciz sözü sanki eğitime bakışının önemli bir kuralı gibi hayatının her safhasında yer edinmişti.

       Eğitime verdiği taktir edilecek katkılarının yanında bir anne olarak çocuklarının yetişmesinde de gösterdiği başarı ve sarf ettiği emek bir eğitim sembolü olarak hafızalarımızda yaşayacaktır.

      Tiller Işık Güdekli zihnimde ve yüreğimde yaşadıkça büyük Gazi Mustafa Kemal Atamızın aşağıdaki özlü sözünü de unutmayacağım.

“Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.

Cennet otağına selam olsun mamamın akıllı, terbiyeli, vefalı ve aydınlık yüzlü kızı…!