Nihat AĞDEMİR


GÜÇLÜ TÜRKİYE, BATININ RÜYALARINI KAÇIRIYOR !

Türkiye´nin en büyük harcama kalemini...


   Türkiye´nin en büyük harcama kalemini enerji oluşturuyor. Ülkemizin hem enerji açığını kapatması hem de ihracatçı haline dönüşmesi içeride ve dışarıda birçoklarını fazlasıyla rahatsız ediyor, hatta hatta korkutuyor. Ülkemiz önemli bir siyasal süreçten geçiyor... Kendi kıta sahanlığımız ve Kıbrıs kıta sahanlığı sebebiyle hakkımız olanı almaya çalışıyoruz. Görülüyor ki; Türkiye bir şekilde yalnız bırakılıyor. Ülkemizin Akdeniz´de enerji kaynakları üzerinden söz ya da pay sahibi olması, yakın dönemde büyük bir hamle yapmasına sebebiyet verebilir.

    Oyun Büyük. Kavga çok çok büyük.

BAŞKA BİR PAKT´IN KURULMASINI SAĞLAYABİLİRİZ

   Türkiye Akdeniz´deki güç gösterisinde kararlılığını ortaya koydu. Yakın zamanda bir büyük bir mücadele yaşayacağız... Bu aşikar. Bu mücadele çok sert bir çekişmeye dönüşebilir... Ciddi kırılma noktaları yaşayabiliriz. Tabii ki, öncelikle milletlerarası hukukun olaya müdahale etmesi ve paylaşımın ona göre yapılması şart. Bunu istemeyeceklerini biliyoruz. Ama bu bir kırılma noktası dedik ya. Anlayın. Türkiye´nin ordusu bu çekişmede yalnız bırakılırsa, başka bir pakt (ittifak) şekillenmesi söz konusu olabilir. Biz bunu yüz yıl önce görmedik mi? Aynı sınavın bir başka versiyonunu yine göreceğiz. Ne demişti dedelerimiz: "Liderler yüz yılda bir gelir" O yüzyıl bu yüzyıl işte.

TÜRKİYE ABD´YE YENİ ROTA ÇİZDİRECEK

Türkiye´nin de onayladığı gibi; Çin ve Rusya kendi küresel ağlarını kuruyor, unutmayın. Dünya artık para akışını ABD/FED üzerinden yapmaya son vermek istiyor. Türkiye de enerji koridorunun ve hava trafiği koridorunun haritasını yeniden şekillendirmek istiyor. Yeni havalimanımız ve ilerleyen zamandaki Kanalistanbul bunun önemli göstergeleri. Bir yandan paranın rotası değişiyor, diğer yandan enerjinin rotası... Tüm bu hareketler Washington´u fazlasıyla ürküttü. Rüyalarını kaçırıyor.

ABD, TARİHİNİN EN BÜYÜK BLÖFÜNÜ YAPIYOR

    ABD, Akdeniz´de hatta hatta Ortadoğu´da son kartlarını oynuyor. Olaya yukarıdan bakalım... Türkiye, İran ve Rusya bir araya geldi ve Çin bu birlikteliğe katıldı. ABD yaşlı kurt durumuna düştü. Yaptırım gücü ve kamuoyu gücü eskisi gibi ikna edici değil. ABD´nin şu an yaptığı sadece şovdan ve güç gösterisinden ibarettir. Onun gücü artık yeni bir kutuplaşmayı yönetecek durumda değil. Kendi de bunun farkında.