Adem Yavuz VURAL


GENÇLER ATALARINDAN BİHABER Mİ EĞİTİLİYOR?

99. yılını kutladığımız Cumhuriyetin....


    99. yılını kutladığımız Cumhuriyetin coşkusunu ilçemizde bir türlü yakalayamıyoruz. Uzun yıllardır hemen her bayram kutlamaları bize “ah nerde o eski bayramlar” dedirtmekten başka bir duygu hissettirmiyor. 
    Çıldır’da ki Cumhuriyet kutlamaları önceki bayram kutlamalarında olduğu gibi bu bayramda da beni heyecanlandırmadı. Birkaç şiir, birkaç gösteriden ibaret hazırlanmış etkinlikte kimi ne heyecanlandırabilirdi ki! 
    İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde okullar bulunan ilçemde sadece ilk ve ortaokul öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sunuldu. Uzun yıllar milli bayram kutlamalarında hep hayal kırıklığı yaşayan Çıldır halkı, bir ümit yinede Cumhuriyet Bayramı kutlamasında meydanda ki yerini almıştı. Bir saatlik etkinlikte tek hatrı sayılır ve izleyicilerden büyük alkış alan ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin tarihteki Türk Devletlerini simgeleyen bayraklar ve Ay Yıldızlı bayraklarla yapmış olduğu “Bu Tanrının Ordusu” ve “İzmir Marşı” eşliğindeki gösteriydi. Bu gösteriyi hazırlayan öğretmenleri Güngör hoca ve öğrencilerini canı gönülden kutluyorum.
    İşin asıl acı ve garip tarafı Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençler! cesaretimizi destekleyen ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz eğitim ve anlayış ile, insanlık yüksek karakterinin, vatan sevgisinin, düşünce hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız. Ey yükselen nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz”. Sözlerinden bi haber yetiştirilen gençlerde. 
    Çıldır’daki lise düzeyindeki okullarda tek bir gösteri hazırlanmamış. Yüzüncü yılına bir kala, onlara bir vatan kuran ve emanet eden Atatürk’ün ,  “vatanı yükseltecek ve devam ettirecek” dediği genlerin tek bir gösteri bile hazırlamamaları çok acı değil mi? Atamız bütün ümidini gençlere bağlarken, bizim lise düzeyindeki okullarda ki eğitimciler  gençlerden ümidi kesmiş mi? Asıl mesele Cumhuriyetin manasını öğrenciler mi, yoksa eğitimciler mi kavrayama mış?
    Takip edenler bilir, geçtiğimiz 19 Mayıs kutlamalarında da programla ilgili eleştirilerimi yazmıştım. Bu tür sönük kutlamaların sancak beyliği yapmış ve yüzde yüz Türk kültürünün hakim olduğu bir ilçeye yakışmadığını dile getirmiştim. Aradan geçen yaklaşık  dört aylık süreç görüyorum ki hiçbir şeyi değiştirmemiş. Aksine her son program bir öncekini aratır olmuş.