www.vurallarsut.com

FERDİ GÜNGÖR


Ferhat Göçerin Mor Odayla imtihanı

Twitter'ın yeni uygulaması Space yani Mor Odalar, giderek popülaritesini artırıyor. Ferhat Göçer, klibinin ilk Yotube gösteriminde Mor Oda açarak, hayran kitlesine unutulmaz dakikalar yaşattı.


 

Twitter'ın sesli sohbet hizmeti Space, bizlerin diliyle Mor Oda, kısa süre içerisinde büyük bir kitle tarafından kullanılmaya başlandı. İlk olarak "Valilik izinli sosyal yardımlar" amacıyla kullanılan Mor Odalar, zaman geçtikçe herkesin kendisini kitlelere duyurmak istediği bir fırsat olarak belirmeye başladı. Konuşulanın uçup gittiği (ancak elbette kayıt altına da alınabildiği) sesli iletişim, ünlü simalar tarafından da keşfedilmeye başladı. Bunun ilk örneği ise Youtube kanalında söz ve müziği Hasan Kaplan'a ait olan ve Selda Bağcan ile de özdeşleşen "Yürüyorum Dikenlerin Üstünde" adlı türkünün ilk gösterimini yapan Sanatçı Ferhat Göçer oldu. Twitter'ı da uzun zamandır aktif olarak kullanan Ferhat Göçer, bir Mor Oda açarak, eşzamanlı olarak hem Youtube hem de Twitter takipçileriyle sözlü ve yazılı olarak söyleşti. 

Ferhat Göçer, ilk Mor Oda deneyimini yaşarken oldukça heyecanlıydı: Odaya istediği hayranlarını davet etmekte zorlandı, odaya gelenleri görememekten şikâyet etti. Kuşkusuz, tüm yaşadıkları "öğrenilebilecek" türden olduğu için kısa bir süre sonra acemiliklerini geride bırakacak. Ancak Ferhat Göçer ve onun gibi gelecekte Mor Oda açmayı düşünen ünlüleri bekleyen pek çok zorlu sınav var:

Öncelikle Mor Odalar, genel olarak sesli iletişim kurulan odalar olduğu için kolayca tüketilebiliyor. Konuşulan konular ise genel olarak, konuşmacıların profil bilgileriyle söylediklerinin gölgesinde kalıyor. Sözgelimi "sanat" konusunda konuşulan bir konuda, sanat ile ilgili bilgi ve duygu paylaşımının önüne, bir konuşmacının ağzından çıkacak bilinçli ya da bilinçsiz bir gaf geçebiliyor. Yine konuşan kişilerin profil bilgileri de siyasi, etnik ve kültürel farklılıklarını yansıttığından, kısa süre içerisinde konu sanattan siyaete evrilebiliyor. 

Peki bu konularda ne yapılabiliyor?

Öncelikle konuşma alan kişilerin niteliği son derece önemli... Çünkü gerçekten başlangıçta iyi bir konuşma yapan bir kişinin, sözlerinin devamında "suç unsuru oluşturacak bir şey dile getirmesinin" önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Kişi ancak böyle bir yanlış yaptıktan sonra kanaldan atılabiliyor. Bu sırada ise kulaklarda, son söylenen sinkaflı sözler kalıyor. Diğer yandan Ferhat Göçer'in de yaptığı gibi Mor Odalarda tek bir yöneticinin hâkim olduğu konuşmalar mevcutken, genel olarak kullanıcılar 2 yönetici yardımcısının da olduğu odaları tercih ediyor. Toplamda ençok 13 kişisinin aynı anda konuşabileceği düşünüldüğünde, oda yöneticisi dışındaki bu 2 yardımcı, hem konuşmanın ilerleyebilmesini sağlıyor, hem de kanalda "kimlerin konuşabileceğini" seçerek, oda yöneticisinin yükünü hafifletiyor. 

Ferhat Göçer, Mor Odalar ile ilk tanışan ünlülerden... Geleekte pek çok sanatçı, gazeteci, biliminsanı da mutlaka Mor Odalara gelecek ya da en azından bir denemek isteyecek. Ancak görünen o ki, bu alanda ilklerden olan ve hatta ilk olan Ferhat Göçer, Twitter kullanıcıları tarafından çok zor unutulacak.