DİNÇER AKTEMUR


Başkanın borç afişi en anlama geliyor?

31 Mart seçimlerinden zafer..


31 Mart seçimlerinden zafer sayılabilecek oy farkı ile çıkan CHP´li Belediye Başkanı Faruk Demir, belediyenin borç tablosunu araştırıp, tüm detaylarıyla birlikte halkla paylaşacağını söylemişti.

İlk icraat olarak Belediye binasının tabelasına TC ibaresini ekleyen Başkan Demir, daha sonra birim müdürlüklerinde değişime gitmişti.

Demir, belediyenin tüm kadrolarına hakim olmaya başladıktan sonra ellerinde ne var, ne yok, ne kadar borç, ne kadar alacak varsa hepsini toparlayarak aralıklı zamanlarda basın aracılığıyla halkla paylaşmıştı. CHP´li büyük belediyelerden her türlü desteği alma yoluna giden Başkan Demir, öyle ki 1970 model araçlarla baş başa kaldığını söylemiş ve belediyenin zor durumda olduğunu açıkla ilan etmişti.

Ve bugün ise Belediye binasının ön cephesinde bir afiş yer aldı. Afişte belediyenin ne kadar borcu olduğu yazıyordu.  İnceleyenler, 57.4 milyon lira borcun 47.5 milyon lirasının İller Bankasına ait olduğunu, genel borçların ise 10 milyon lira civarında seyrettiğini gördü.

Bana soracak olursanız, Başkan Demir, adaylığı sürecinde belediyenin bu denli bir borç içerisinde olduğunun farkındaydı tabi ve bu borcu kabullenerek aday olmuştu.

Borç kimisine göre çok fazla kimisine göre az olabilir. Hatta Ardahan´ın son yıllarda yaşadığı değişimle birlikte değerlendirildiğinde çok fazla olmadığı da söylenebilir. Tabi bu tablo tartışmaya açık bir konudur.

Ben asıl belediyenin borcu üzerinden başka bir yere temas etmek istiyorum.

Şöyle ki, bu afiş ne anlama geliyor veya ne anlam taşıyacak?

İşte bu konuda akıllara bazı sorular geliyor. Acaba Başkan Demir´in borçları halka aşina ederek, demek istediği şey nedir? Veya bu afişe gerek var mıydı?

Ben, Başkan Demir´in bu afiş ile ?Bana kızmayın? veya ?Bana güvenin? şeklinde iki yaklaşımda bulunabileceğini düşünüyorum.

Birinci yaklaşımı, ?İşte belediyenin durumu budur. Bu kadar borç içerisinde hizmetlerim sınırlı kalacak. Kaynak bulamazsam, büyük şehirlerden destek alamazsam işimiz zor.  Size verdiğimiz sözleri yerine getiremeyeceğim çünkü bu göreve talip olurken 20 bin nüfuslu kentin 57.4 milyon lira borçlu olabileceğini tahmin edemedim. İyi şeyler yapamazsam bana kızmayın.?

İkinci yaklaşımı ise, ?Bu borçlar bizi yapacağımız işlerden geri bırakmayacak. Ben kendime güveniyorum. Belediyeciliği en iyi ben yaparım. Görev sürem bitince yaptığım hizmetleri ve bırakacağım borcu hepiniz göreceksiniz. Bana güvenin.?

Ardahanlının oy vererek göreve getirdiği Faruk Demir´in ikinci yaklaşımı sergilemesi tabi ki bu şehirde yaşayanların en büyük arzusudur.

Peki Başkan, bu iki yaklaşımın hangisinden yana tavır kullanacak derseniz, ben genel şartları göz önünde bulundurarak, her iki seçeneğe de yüzde elli pay biçiyorum.

Fakat şunu da bir kanara bırakmak istiyorum ki, Başkan Faruk Demir görevi bıraktığı zaman, göreve gelecek olan yeni belediye başkanı da eğer aynı afişten asacak olursa, o afiş Başkan Demir´in gurur tablosu olsun!
 

Dinçer AKTEMUR
24.05.2019
Fotoğraf açıklaması yok.