www.cildirgoyce.com

YAVRU SAZANLAR ÇILDIR GÖLÜ İLE BULUŞTU

Ardahan’da 150 bin yavru sazan balığı Çıldır gölüne bırakıldı.

     Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından göllerde balık popülâsyonunun desteklenmesi amacıyla uygulanan “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi‘’ kapsamında Ardahan Çıldır Gölü’ne 150 bin adet yavru sazan balığı bırakıldı. 
    Balıkları göle bırakmak üzere Çıldır gölüne giden Vali Hayrettin Çiçek, Çıldır Kaymakamı Muhammet Enes İpek, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Baha Yunusoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Cineviz, Çıldır Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Yüksel Kılıç ve diğer yetkililerle birlikte yavru sazan balıklarını Çıldır gölünün sularıyla buluşturdu.
    Vali Çiçek, projenin amacının göllerimizdeki balık popülasyonunu arttırmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülen 2023 yılı ‘’Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi‘’ kapsamında göllerimizden anaç balıklar alınarak Elazığ Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi Müdürlüğüne götürülüyor ve burada üretilen Sazan balığı yavruları yeniden ilimizdeki göl ve göletlerimize bırakılıyor. Bugün ilimiz sınırlarında bulunan Çıldır gölüne 150 bin adet yavru sazan balığı bıraktık. Bu balıklandırma çalışmalarıyla, su kaynaklarımızdaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, balık popülasyonlarının desteklenmesi ve aynı zamanda göl ekosisteminin canlı tutulmasıyla birlikte yöre halkının ve gelecek nesillerin sağlıklı, dengeli şekilde su ürünlerine ulaşması hedeflenmektedir” dedi.