VALİ MASATLI´DAN PROJE ÇAĞRISI
Serhat Kalkınma Ajansı´nın...
Tarih: 9.1.2019 13:32:35/ 2484okunma / 0yorum

   Serhat Kalkınma Ajansı´nın (SERKA) 2018 yılı Mali Destek Programları tanıtım toplantısı yapıldı.

    Belediye Çok Amaçlı salonunda düzenlenen toplantıya Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, ATSO Başkanı Çetin Demirci, Kurum Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.  

    SERKA´nın son çağrı döneminde Kamu Kurumları ve Kobilere yönelik başlatılan iki adet mali destek çağrısının tanıtımı yapıldı.

   Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada ajansın kurulduğu günden bu güne kadar Ardahan´da toplamda 99 projeye destek verdiğini, son çağrı dönemine ise ciddi projelerle bu sayıyı maksimum seviyeye çıkarmayı arzu ettiklerini söyledi.

   Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), 2010 yılından itibaren Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır illerinde Bölge´nin kalkınmasına yönelik pek çok faaliyetlerde bulunmaktadır diyen Vali Mustafa Masatlı: “Kurulduğu yıldan itibaren Kalkınma Ajansımız, ilimizde 99 projeyi desteklemiş, bu projelere toplamda 14 buçuk milyon lira finans sağlamıştır. Yine faaliyette bulunduğu bölge illerinde 653 projeye toplam 102 milyon lira destek sağlamıştır. Kalkınma Ajansımız, son olarak, 28 Aralık 2018 tarihi itibari ile Kamu Kurumlarına ve Kobilere yönelik olmak üzere iki adet mali destek çağrısını başlatmıştır. Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve mahalli idarelere yönelik ilan edilen Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı´yla; kadın ve gençlerin sosyal imkânlara erişimlerinin sağlanması, yaşam kalitesinin artırılması ve bölgenin kış, doğa ve kültür turizmi altyapısının geliştirilerek bölgedeki sosyal ve ekonomik refahın artırılması amaçlanmaktadır. Programın toplam bütçesi 25 milyon lira olup, proje başına ayrılan maksimum destek miktarı ise bir buçuk milyon lira civarındadır. Özel Sektör-KOBİ´lere yönelik ilan edilen Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Programı´yla da; kış, doğa ve kültür turizmi sektöründe yeni yatırımların teşvik edilmesi ve mevcut turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu programında toplam bütçesi de 8 milyon lira ve proje başına ayrılan maksimum destek miktarı ise 600 bin Türk Lirasıdır” dedi.

8 Mart 2019 tarihinde sona erecek olan mali destek programına ilimizden ciddi projelerle gidilmesi en büyük temennimizdir diyen Vali Masatlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlimiz, stratejik konumu ve doğal zenginlikleri anlamında bölgede ön plana çıkmaktadır. Büyük öneme sahip iki sınır kapısı olan, önemli enerji nakil hatlarının geçiş güzergâhında bulunan, yine Kars´tan başlayıp Çin´e kadar uzanan demir yolunun büyük bir bölümünün geçtiği topraklara sahip olması, kış turizmine yönelik önemli potansiyeli barındırması anlamında çok daha fazla yatırımı ve projeyi hak etmektedir. Bugün burada gerçekleştirilen toplantıyı bu nedenle çok önemsiyoruz. SERKA faaliyet yaptığı illerde ciddi projelere destek veriyor. Biz de SERKA´dan payımızı almak için zaman kaybetmeden projeler yapmalıyız. Bu güne kadar destek alan 99 projeyi daha üst seviyeye taşımak için tüm birimlerimizle birlikte iyi bir çalışma yürütmek durumundayız. Bu anlamda, özel sektörün de aynı bilinç ve kararlılıkla bu işe yönelmesini istiyoruz. Ajansın son çağrıda özellikle turizme yönelik desteklemeleri bölgemiz için önem taşımaktadır. Kış turizminin geliştirilmesi noktasında, gerek Yalnızçam Kayak Merkezimiz, gerekse Çıldır Gölümüzün ön plana çıktığını görüyoruz. Yine kültür turizmi anlamında da önemli tarihi mekanlarımız, kalıntılarımız var. Tüm bu değerlerimizi ajansın sağladığı hibe programlarıyla daha cazip hale getirerek turizme kazandırabiliriz. Ben, bu konuda özellikle özel sektörün bu işe yönelmesini arzu ediyorum ve yatırımcıların buraya ilgi duymasını bekliyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları biz de yürüteceğiz. Ben, ajansın çağrı programına Ardahan´ın öne çıkan değerlerini ihtira eden projelerle gideceğini ümit ediyor, toplantının verimli geçmesini diliyorum.”

SERKA, 33 MİLYON MALİ DESTEK SAĞLAYACAK

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), 33 milyon bütçeli iki mali destek programı için teklif çağrısına çıktı.

Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars´ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı, mali destek programlarına bu yıl da devam edecek. Ajans 33 milyon bütçeli iki mali destek programı için teklif çağrısına çıktı. Teklif çağrısını Ajans´ta düzenlediği basın toplantısında duyuran SERKA Genel Sekreteri Oktay Güven, KOBİ´ler ile kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik olarak mali destek sağlayacaklarını söyledi. Bölge illerinde turizm sektörüne yönelik bugüne kadar önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Güven, 2019 yılında da turizme yönelik desteklerin devam edeceğini ifade ederek, şöyle şöyle devam etti:

"TRA2 Bölgesi´nde faaliyette bulunan KOBİ´ler ve yeni girişimcilere yönelik olarak tasarlanan, 8 Milyon bütçeli "Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" ile Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde turizm sektörünü destekleyeceğiz. Programın amacı; Kış, doğa ve kültür turizmi sektöründe yeni yatırımların teşvik edilmesi ve mevcut turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılmasıdır. Söz konusu program çerçevesinde proje başına azami 600.000 TL ve toplam proje bütçesinin yüzde 50´sini geçmeyecek şekilde mali destek sağlayacağız."

Genel Sekreter Güven, ikinci mali desteğin de kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olacağını belirterek, "2019 yılı içerisinde kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, mahalli idareler ile 5355 sayılı kanun kapsamındaki mahalli idare birliklerine yönelik olarak 25 Milyon bütçeli Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı-04"ü uygulayacağız. Bu programın amacı ise, kadın ve gençlerin sosyal imkanlara erişimlerinin sağlanması, beşeri sermayelerinin geliştirilmesi, yaşam kalitelerinin artırılması ve bölge kış, doğa ve kültür turizmi altyapısının geliştirilerek katma değerin yükseltilmesi yoluyla bölgedeki sosyal ve ekonomik refahın artırılmasıdır. Başarılı bulunan projelere, azami 1.500.000 TL´yi ve toplam proje bütçesinin % 75´ini geçmeyecek şekilde mali destek sağlayacağız" diye konuştu.
Güven, programların duyurulması, farkındalık oluşturulması ve projelerin hazırlanması amacıyla Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı´da bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenleneceğini kaydetti. Güven, programlara başvuruların 8 Mart 2019´da sona ereceğini söyledi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VALİ MASATLI PROJE ÇAĞRISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MYNET ARDAHAN
Mynet Ardahan Haberleri
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:39 07:25 12:22 14:42 17:00 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3