www.vurallarsut.com

TAŞTAN , AYDINLIK GÜNLERE HEP BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “Çocuklarımızın Eğitimi için Hazırız, ...

       Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “Çocuklarımızın Eğitimi için Hazırız, Geleceğimizi Karanlıktan Kurtaracağız” başlıklı 81 ilde eş zamanlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
    Eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin açıklama yapan CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan, “Tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz.  Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız” dedi.
    CHP Ardahan İl Başkanlığı, eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin il binasında bir basın açıklaması düzenledi. Eğitim sistemindeki sorunlara değinilen açıklamada CHP iktidara geldiği takdirde eğitimde izlenecek yol haritası açıklandı. Açıklamayı CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan yaparken, toplantıya Ardahan İl Genel Meclis Başkanı CHP'li Baha Yunusoğlu, CHP Ardahan İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP ilçe başkanları da katıldı.
     AKP iktidarının, ülkenin içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığı alanların başında eğitimin geldiğini söyleyen Taştan, “19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik nedenlerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır. Türkiye, Covid-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dâhil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır” diye konuştu.
     CHP olarak bir toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Başkan Taştan, “Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’ Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız” şeklinde konuştu.
    Taştan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız.”