REİS, BAYDAR İÇİN ARDAHAN DAYDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince...
Tarih: 1.3.2019 21:32:16/ 900okunma / 1yorum

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Ardahan´daki PTT Kavşağı´nda düzenlenen mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti. Ardahan Belediye Başkanı Yunus Baydar´a destek isteyen Erdoğan, 3,5 yıl sonra Ardahan´a gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

   Erdoğan, Türkiye´nin, ayağına vurulan prangalardan kendi dönemlerinde kurtulduğunu, milletin yıllardır hasretini çektiği birlik, hizmet ve eser siyasetine AK Parti iktidarları döneminde kavuştuğunu belirtti.
    Son 17 yılda demokrasinin güçlendiğini, vesayetin gerilediğini, kardeşliğin hiç olmadığı kadar perçinlendiğini vurgulayan Erdoğan, milleti birbirine düşürmeyi, kırdırmayı hedefleyen hiçbir girişimin ve provokasyonun amacına ulaşamadığını, gizli, açık darbe teşebbüslerinin milli iradeninin çelikten zırhını delemediğini kaydetti.

   AK Parti´nin birlik siyasetiyle sadece kurulan tuzakları bozmadığını, aynı zamanda ülkenin ekonomik kaynaklarını çok daha verimli ve etkin bir şekilde kullanmayı başardığını anlatan Erdoğan, uzun yıllar sonra başta doğu illeri olmak üzere, 81 vilayetin tamamının layık olduğu hizmetlere ilk defa, kendi dönemlerinde kavuştuğunu vurguladı. Bölgeler ve vilayetler arasındaki gelişmişlik farkının en çok AK Parti döneminde azaldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Çünkü biz birileri gibi bölge siyaseti yapmadık, istismar siyaseti yapmadık. Biz hiçbir zaman Türkiye haritasını renklere göre bölmedik. Biz CHP gibi sadece belli illere, belli bölgelere, sadece sahil kenarlarına hapsolan bir parti olmadık. Bilakis ülkemizin tüm illerinden, tüm toplum kesimlerinden oy alan, çok güçlü destek gören bir siyasi hareket olduk. Biz batıya ne götürdüysek, doğuya da onu götürdük. Niye? Biz 780 bin kilometrekarenin iktidarıyız. Bugün Türk´ün de, Kürt´ün de, Alevi´nin de, Sünni´nin de, dindarın da, sekülerin de, gencin de, yaşlının da partisi AK Parti´dir. Son 17 yıldır bize oy versin, vermesin vatandaşlarımızın tamamını kucakladık. Tamamını bağrımıza bastık. ve yaratılanı Yaradan´dan ötürü sevdik."

ARDAHAN´A YAPILAN YATIRIMLAR

   Bölgeye ve Ardahan´a yapılan yatırımlar Ardahan´ın her zaman batının imkanlarıyla iç içe olmasını istediklerini kaydeden Erdoğan, şu anda Ardahan´dan Kars´a ve oradan havalimanıyla ülkenin her yerine uçma şansına elde edildiğini anlattı. Daha iyi günler olacağını vurgulayan Erdoğan, "Zira batıda ne varsa doğuda da o olsun. Diğer bölgelerdeki vatandaşım hangi imkanlara sahipse, Ardahan´daki kardeşim de aynı imkanlara, aynı hayat standartlarına sahip olsun diye çalıştık." dedi. Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu´ya son 17 yılda 290 milyar liralık yatırım yaptıklarına değinen Erdoğan, tarımsal desteklerde 33,5 milyar lira, işsizlik yardımlarında 2 milyar lira, sosyal yardımlarda 59 milyar lira, ilçe ve köylere altyapı katkısı olarak 18 milyar lira, kalkınma ajansları vasıtasıyla üreticilere 5,5 milyar lira destek verdiklerini bildirdi. Erdoğan, Doğu Anadolu Bölgesi´ndeki üniversite sayısını 6´dan 18´e, 107 bin olan üniversite öğrenci sayısını 616 bine çıkardıklarını kaydetti. 788 binden fazla haneyi doğal gazın konforuyla tanıştırdıklarını anlatan Erdoğan, Doğu Anadolu Bölgesi´ndeki bölünmüş yol uzunluğunu 260 kilometreden 3 bin 884 kilometreye yükselttiklerini, havalimanı sayısını 8´den 12´ye, uçak yolcusu sayısını 436 binden 8 milyona çıkardıklarını ifade etti.

ÜNİVERSİTEYİ YAPTIK

   Organize sanayi bölgesi sayısını 5´ten 24´e, küçük sanayi sitesi sayısını 44´ten 75´e ulaştırdıklarını bildiren Erdoğan, bölgeye bu yatırımları yerine getirirken Ardahan´ı da ihmal etmediklerini ve son 17 yılda buraya 6 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini, çocukların 60, 70 kişilik sınıflara mahkum olmaması için de 986 yeni derslik yapıldığını aktardı. Erdoğan, "Ardahan Üniversitesini 5 bin 213 öğrencisiyle 317 akademisyeniyle şehrimize kazandırdık. Kim yaptı bu üniversiteyi? Biz yaptık. Diğerlerinin böyle bir gayreti oldu mu? Onlar Ardahan´ın evlatlarını adeta buradan sürgüne gönderdiler. Biz de ´üniversiteyi biz onların ayağına getirelim. Orta öğretimi ayağına getirelim´ dedik. Biz bunu yaptık." dedi.

MİLLET BAHÇESİ

    2002´de hiç yükseköğrenim yurdu bulunmayan Ardahan´da bugün 3 bin 79 kişilik yükseköğrenim yurtları olduğuna işaret eden Erdoğan, Ardahan´da gençlik merkezi, kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, futbol sahası yaptıklarını, Göle´de gençlik merkezi, spor salonu ve futbol sahası gibi sosyal tesisleri inşa ederek, gençlerin hizmetine sunduklarını anlattı. "Millet bahçelerinden birini Ağrı Dağı´na yapıyoruz" Ardahan´a da millet bahçesi yapacaklarını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diğer illerimize açtığımız millet bahçelerinden birini de Ağrı Dağı´na yapıyoruz. Valiliğimiz kanalıyla şehrimize 70 dönüm büyüklüğünde muhteşem bir millet bahçesi kazandırıyoruz. Neresi biliyor musunuz? Aziziye Kışlası´ndaki sorunlar çözüldü. Artık orası millet bahçesi olarak siz Ardahanlı kardeşlerime hizmet verecek. Şehrin merkezinde anneler, babalar yavrularını alacak ve o millet bahçesinde birlikte eğlenecekler. Hayırlı uğurlu olsun. Bu bahçenin içinde müze var. Kışlanın içindeki o müze o da onlara ayrıca hizmet verecek. Ama bir de millet kıraathanesi o projenin içinde yer alacak.

ARDAHAN´A BİN 546 KONUT

    Oraya da üniversiteli gençler hem derslerini çalışmaya gelecekler hem kitap okumaya gelecekler. Çay, simit ve bunun yanında kek, pasta ücretsiz olarak gençlerimize orada ikram edilecek." 150 yataklı Ardahan Devlet Hastanesi, 400 yataklı Göle Devlet Hastanesi ve Posof Entegre İlçe Hastanesi ile 18 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını belirten Erdoğan, Çıldır Entegre İlçe Hastanesi, Ardahan Merkez Aile Sağlığı Merkezi ve Göle Devlet Hastanesinin 15 daireli lojmanlarının yapımlarının devam ettiğini aktardı. Ardahan´da bugüne kadar bin 546 konut yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye sosyal devlet kavramıyla gerçek manada bizimle tanıştı. Çünkü biz CHP gibi sosyal devletin lafını ve istismarını değil, icraatını yaptık." değerlendirmesinde bulundu.

CAMİLERİ RESTORE ETTİK

    Elektrik tüketim desteği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu biraz daha mahcup edecek yeni bir projeyi devreye aldıklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Dünkü Resmi Gazete´de Cumhurbaşkanlığı Kararı olarak bunu yayımladık. Düzenli sosyal yardım alan kardeşlerimize hanedeki kişi sayısına göre aylık 150 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği vermeye başlıyoruz. Böylece bu kardeşlerimizin bir yükünü daha hafifletmiş oluyoruz. Bu hizmetin de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ardahan´da imar barışı ile 6 bin 486 vatandaşımızın sorununu çözdük. Şehir merkezine hizmet verecek iki atık su arıtma tesisimizin proje çalışmaları devam ediyor. Müderris İbrahim Efendi Camisi´ni, Çıldır´daki Merkez Camisi´ni ve Göle ilçemizdeki Dedeşen Köyü Camisi´ni restore ettik. 2002 yılına kadar Ardahan´da bölünmüş yol hiç yoktu. Biz 17 yılda Ardahan´a 99 kilometre bölünmüş yol yaptık." Kura, Ölçek, Altaş, Taşlıdere, Hasköy ve Tahtakıran köprülerini tamamladıklarını bildiren Erdoğan, Hasköy çelik köprüsünü de restore ettiklerini açıkladı.

KARA YOLLARI YAPIMI

    Çıldır-Aktaş sınır kapısı yolunu bu yıl, Ardahan kuzey-güney çevre yollarındaki çalışmaları da gelecek yıl tamamlayacaklarını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göle-Ardahan yolunu, Çıldır- Aktaş yolunu, Ardahan-Kars ayrımı Çıldır yolunu, Çamlıçatak-Hasköy yolunu ve Susuz-Hasköy yollarını ise bir sonraki yıl tamamlayacaklarını kaydetti. Ardahan´a müjdeler Ardahan´a iki dev projenin müjdesini vereceğini belirten Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi´nin Türkiye´nin ve aynı zamanda Ardahan´ın da projesi olduğunu ifade etti.

YUKARI CANBAZ´A İSTASYON

     Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Demir-İpek yolu güzergahındaki Çıldır´ın Yukarıcanbaz köyünde gümrük işletme merkezi ve donatılarıyla birlikte Canbaz İstasyonu kuracağız. Ardahan´ın turizm potansiyeli ön plana çıkacak ve sektörlerin gelişimine katkı sağlanacak. Kafkasya ve Orta Asya´nın Karadeniz ile irtibatını kolaylaştıracak, Ardahanlıların da asırlık özlemi olan Sahara Tüneli´ni yapmak için kolları sıvadık. Projesi hazır, inşallah en kısa sürede Sahara Tüneli´ni de hayata geçireceğiz." Seçimlere bir ay kaldığını belirten ve partililerden çok çalışmalarını isteyen Erdoğan, Ardahan-Posof arasındaki Ilgar Tüneli´nde ve Çıldır-Aktaş sınır kapısı yolu üzerindeki Aşık Şenlik Tüneli´ndeki çalışmaların ise devam ettiğini bildirdi. Çıldır Gölü´ndeki hizmetlere de değinerek, Ardahan´ı doğal gazla buluşturduklarını ve bu yıl Damal, Hanak ilçelerine de doğal gaz vereceklerini açıklayan Erdoğan, "Yok Aleviymiş, yok Sünniymiş bizde böyle bir ayrım yok. Oraya da doğal gaz gelecek. Göle ilçemizin de doğal gaz boru hattının döşeme işlemleri başladı." diye konuştu.

     Kafkas Arısı Ardahan´ın dünyadaki 4 önemli arı ırkından biri olan Kafkas Arısı´nın gen merkezi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Kafkas Arısı´nın korunması ve ana arı üretiminin yapılması için Ardahan´da gen merkezi müdürlüğümüz var. Burada coğrafi işaret patentli Ardahan çiçek balı üretimi yapılıyor. Ardahan 543 arıcılık işletmesi ile ekonomik değer üretiyor. Bu yıl içinde şehrimize arı ürünleri laboratuvarı yapıyoruz. Ardahan´ın kazı meşhur. Ardahan kaşar peyniri, Ardahan balı kentin önemli ekonomik ve kültürel değerleridir. Üretim kapasitelerinin artırılması ve yeni pazarlara ulaşılması için bu alanda iş yapan sektörleri çeşitli teşvik ve hibe programları ile destekliyoruz.

ÇİFTÇİLERE PARA

    Ardahanlı iş insanlarımıza, girişimcilerimize 358 milyon lira tutarında yatırım teşviki verdik. Ayrıca 2 bin 841 iş yerine 62 milyon lira tutarında SGK prim teşviki verdik. 2002´de 5 milyon lira tarımsal destek verilmişken, 2018´de 90 milyon liraya çıkardık. Ardahanlı çiftçilerimize son 17 yılda 442 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Bay Kemal ´çiftçi battı´ diyor. Vicdansız. 442 milyon be. Bu parayı biz verdik." "Çok kritik bir tercihte bulunacağız" Ardahan´daki sulama ve turizm yatırımlarına da değinen Erdoğan, bütün bu yatırımların kesintiye uğramaması için 31 Mart´ın son derece önemli olduğuna işaret etti. 31 Mart´ta sadece belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarların seçilmeyeceğini, aynı zamanda çok kritik bir tercihte bulunulacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "31 Mart´ta ya son 17 yıldır olduğu gibi ´İstikrar sürsün Türkiye büyüsün´ diyeceğiz ya da ülkemizin önünde belirsizliklere kapı aralayacağız." diye konuştu.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Terör belirsizlikleri sever. Darbeciler güçsüz hükümetleri sever. Milletin ekmeğine, aşına musallat olanlar, zayıf iktidarları sever. Türkiye´ye husumet besleyenler, kolayca yönlendirebilecekleri siyasetçileri sever. 7 Haziran sonrası yaşadıklarımız, en ufak bir zafiyette Türkiye´nin nelerle karşı karşıya kalabileceğini göstermiştir. Birliğimize, beraberliğimize hep birlikte sahip çıkacak, inşallah bir daha ülkemizi böyle bir belirsizliğin içine sokmayacağız. Bizi ayırmaya, bizi birbirimize hasım gibi göstermeye çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Çok çalışacak, gönül kazanılmadık hiçbir vatandaş bırakmayacağız."

ARDAHAN İŞARETLENDİ

   Alandakilere, "Ardahan 31 Mart´ta, istikrar ve güven ortamına devam diyor musun?", "Ardahan, 31 Mart´ta büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir şahlanışa var mısın?" diye soran Erdoğan, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." sözleriyle konuşmasını tamamladı. Mitingden notlar Miting alanında, "Bu davanın sahibi haktır. Hak olan davada zafer muhakkaktır", "Bu dava özüdür İslamiyet´in, bu dava güneşi mazlum milletin, bu dava her yerden her şeyden çetin, bu yolda dert, hüzün, gurbet bizimdir" ve "Senin davaya aşık oluşunu sevdik, dünyaya karşı meydan okuyuşunu, dik duruşunu sevdik, senin küffara karşı yiğitliğini sevdik." yazılı pankartlar dikkati çekti.

   Mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada, Ardahan´ın üzerini raptiye ile işaretleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti´nin seçim şarkılarından olan "Nereden Nereye" adlı parçaya eşlik etti.? Erdoğan´ın konuşması öncesinde AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, AK Parti Ardahan İl Başkanı Hakan Aydın, Merkez İlçe Başkanı Fırat Avşar, Ardahan şimdiki Belediye Başkanı Faruk Köksoy ile AK Parti´nin Ardahan Belediye Başkan adayı Yunus Baydar da birer konuşma yaptı. Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamlayan Erdoğan, bu sırada vatandaşlara içerisinde çay olan kenevirden dokunmuş bez çanta dağıttı. Mitinge, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Erkan Kandemir, bazı milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

/resimler/2019-3/1/2138446264439.jpg

/resimler/2019-3/1/2139035639781.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REİS BAYDAR İÇİN ARDAHAN DAYDI
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
birbey
4.3.2019 11:03:24
biz çıldırlı olarak akp ye oy vermiyoruz havaalanı gelmeden oy yok
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
MYNET ARDAHAN
Mynet Ardahan Haberleri
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:39 07:25 12:22 14:42 17:00 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4