www.vurallarsut.com

Öz Öyüm?Türkü Döşeğim?!

İçinde bulunduğumuz Şubat ayı...

     İçinde bulunduğumuz Şubat ayı içerisinde çok anlamlı bir kültür geleneği doğrultusunda hazırlanıp bizi uzak iklimlerde öz ocağımız ve yöremiz insanıyla buluşturan İstanbul´daki ?Aşık Şenlik Derneği? nin geleneksel ?Birlik ve Beraberlik (Kaz) Gecesi? ne davet edilmem ve bu davete icabet ederek katılmam benim için unutulmaz bir anıydı. Bu geceye büyük emek harcayarak çok geniş bir katılıma öncülük eden değerli başkan Halil Sayak başta olmak üzere emeği geçenleri takdirle yad ediyorum.

      Şahsımın editörlüğünde gün yüzüne çıkan ?Hurigüzel´in Dilinden? kitabımın bu gecedeki tanıtımı ve okuyucuyla buluşmasında öncülük eden Bülent Şafak, Ramiz Şafak, Avni Bavaş, Tuncay Şafak ve Nejdet Şafak´a bu vesileyle çok teşekkür ederim.

     Yüzlerce kilometre uzaklarda aynı yörenin insanlarının kültür birlikteliği içinde birkaç saatlik de olsa beraber aynı ortamda olmaları, anılarını tazelemeleri, unutulmaya yüz tutmuş örf adetleriyle hemhal olmaları, el ele ve kol kola bar tutup, halay çekmeleri bazılarının anlayamayacağı çok ince ve anlamlı bir an olsa gerek. Buna imkan hazırlayıp gerçekleştirenler ne güzel insanlar?

    ?Şah geldi? programını davul zurna ekibiyle izlerken, Kafkas ekibinin doyumsuz ve muhteşem hareketlerini akordiyon eşliğinde takip ederken, konuk sanatçılarımızın yöresel türkülerini dinlerken ne gizemli tatlar aldığımızı ancak orada olan bizler fark ettik. Yüzlerindeki çizgilerde geçmişimizin izlerini bulduğumuz bu özü ve sözü bir insanımıza saygımız ve sevgimiz bir kat daha arttı.

     Dünümüzü bugüne bağlayan böyle gecelerimizin devamını bekliyor ve daha önce kaleme alıp da gecedeki konuşmamda dillendirmeye fırsat bulamadığım köyümüzle ilgili bir şiirimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

CAN OCAĞIM

Ey benim soğuk iklimlerdeki

Sıcak yuvam!

Hülyalı başım,

Kınalı taşım...

Ey benim hasret yumağım,

Köz kokulu tandır başlarındaki

Can ocağım,

Tan ocağım,

Han ocağım...

Yaylasında renklerin yarıştığı

Gökkuşağım.

Toprağı suyla,

Suyu toprakla barışık

Karasuyum,

Yakınsuyum...

Ezgisi aşka tutsak

Şenliğim,

Damarımda sevdasını taşıdığım

Benliğim?

Sen beni deli rüzgârların önüne atsan da

Ben  sana olan deli sevdamdan vazgeçmedim.

Göy tastaki

Göy köyüm,

Öz öyüm,

Türkü döşeğim?!

                                     Cemal Şafak

/resimler/2020-2/21/2359539940772.jpg

/resimler/2020-2/22/0000116659487.jpg

Cemal Şafak
22.02.2020 09:43:14
Fotoğraflar Umut Şafak ve Nurettin Yolcu´ya aittir.