www.vurallarsut.com

Ot ve Samana Yine Öğüt El Attı

Bölgede yaşanan kuraklıkla ilgili gündeme dair açıklama Ensar Öğütten geldi.

        Ardahan geçmiş dönem milletvekili Ensar Öğüt kuraklıkla zor durumda kalan çiftçiler için hükümete çağrıda bulundu. Milletvekilliği döneminde de bölge sorunları dile getirmek için farklı etkinlik ve söylemlerle çiftçiye destek olan Öğüt yine açıklamalarda bulundu. 

        Öğüt yaptığı açıklamada '' Kuraklık nedeniyle ot ve saman kıtlığı çeken köylü, Damızlık dişi hayvanlarını kurbanlık olarak satmaya başladılar. Özellikle Doğu Anadolu Kars ve Ardahan bölgesinde köylüler kuraklık nedeniyle hayvanlarını besleyemedikleri için damızlık dişi hayvanlarını başta Rize ve diğer illere kamyonlarla götürüp satmaya başladılar.

Bir inek 3.000 tl Bir ton saman 1500 tl, Köylü 1 inek satarak 2 ton saman alabiliyor, Aldığı 2 ton samanla da ancak 1 ineğini besleyebiliyor.

Bu nedenle 15 ineği varsa 10’unu satıp diğer 5 ineğini besleyebiliyor. Yani 2 inek satarak 1 ineğe bakabiliyor.

Bu durumda devlet kuraklık çekilen bölgeleri tespit edereki, derhal ve acilen olağan üstü hal ilan edip çiftçilerin dişi hayvanlarını satmamaları için yem saman ve ot ihtiyacını hibe olarak karşılaması gerekiyor. Aksi taktirde çiftçilerimizin iflası hem göçü zorlayacak hem de başka ülke çiftçilerini zengin etmek için canlı hayvan ve et ithalatı yapmak zorunda kalacağız ''dedi.