KATLİAM YASAĞA RAĞMEN DEVAM EDİYOR
Çıldır Gölü´nde....
Tarih: 27.5.2018 14:06:43/ 3017okunma / 1yorum

Çıldır Gölü´nde av yasağı olmasına rağmen karnında yavru BALIK KATLİAMI devam ediyor.
Kars ve Ardahan arasında kalan Çıldır Gölü, her yıl olduğu gibi bu yılda korunamıyor.
Yılın bu aylarında sazlık ve sığ suların olduğu kıyılara yumurta (havyar) bırakmaya gelen SARI BALIK, avcıların karnında 3,600 yavrusuyla bırlıkte katledilmesine kimse engel olamıyor.
Gece ve sabaha karşı sandal ve kayıklarla çıkan bazı balıkçılar av yasağına aldırmadan büyük ağlarla balık katliamına devam ediyor.
Yıllardır bilinçsiz ve kaçak avlanma nedeniyle soyu tükenmekte olan SARI BALIK, yavru bırakacağı kıyılara gizlice gerilen yüzlerce metre ağlara takılmaktan kurtulamıyor.
Hiç bir denetimin yapılmadı Çıldır Gölü ve derelerde bulunan KIRMIZI BENEKLİ ALA BALIK ta denetimsiz ve bilinçsiz avlanma nedeniyle soyu tükenme noktasına geldi.
İki il arasında korunmaya muhtaç Çıldır Gölü SARI BALIK soyunun tükenmesinde en büyük etkenlerden biri olan kaçak avlanma ve bilinçsiz avlanma SARI BALIK soyunun tükenmesine neden olmaktadır.
Bir balık ortalama 3600 yavru bırakıyor.
Yıllar önce gölü besleyen dere ve çaylara kadar çıkan SARI BALIK artık yok denecek kadar azaldı....Buna neden olarak ta, balığın yavru bıraktığı dönemde bilinçsiz avlaması, havyar bıraktığı sazlıkların kuruması, göl suyunun baraj tarafından aşırı tüketilmesi ve aşırı kirlenmesi SARI BALIK ve diğer balık türlerinde %90 azalmasına neden oldu.

Suat İncedere/Çıldır
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KATLİAM YASAĞA RAĞMEN DEVAM EDİYOR
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
muzaffer uğurlu
28.5.2018 15:25:32
sayın ilgililere duyurulur yakında festival yapacak gölüde bulamayacağız.av yasağı kontrollerini yapmak ve bu kontrolleri sıklaştırmak suçu işleyenlere müeyyide uygulamak kimlerin görevi acaba?Bence sarıbalık neslini korumak yetmez küçük adaya heykelini dikmek lazım. festivallerde gölün balık çeşitlerinin şeytan kalesinin çevrenin bölgenin önemli değeri olan aşıklık geleneğinin halıcılığın bunlara benzer bir sürü şeyin söyleşiler paneller etkinlikler geziler yapılarak yöre insanınmıza gençlerimize anlatılması gerekmez mi?söylenecek çok söz var biracık özveri lütfen!
MYNET ARDAHAN
Mynet Ardahan Haberleri
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:39 07:25 12:22 14:42 17:00 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.6917
EURO
6.2941
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3