www.vurallarsut.com

İl Başkanından Bir Müjde Daha

AK Parti Ardahan İl Başkanı Kaan Koç...

      AK Parti Ardahan İl Başkanı Kaan Koç bölge çiftçisini sevindirecek haberi sosyal medya hesabından açıkladı.

     Koç yapmış olduğu paylaşımda ''Uzun süredir ilgilendiğimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerimizin borçlarının faizsiz yapılandırılması ve faizlerinin peşin ödemede silinmesi konusu bugün itibariyle ülkemiz genelinde çözülmüştür. Ardahan’da ki 500 çiftçimiz bu konudan yararlanabilecektir. Başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize ve Milletvekilimize teşekkür ederim '' dedi.

Konuyla ilgi Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Genel Müdürlüğüde yapılandırma ile ilgili detayları paylaştı.

        Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 31.12.2020 tarihi ve öncesi vadeli kredi borcu bulunan ortaklara defaten veya taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkânı sağladı.

     Kuruluşundan itibaren üreticilerimizin ve ülke tarımının en büyük destekçilerinden olan Tarım Kredi Kooperatifleri, sağladığı ayni ve nakdi kredilerle üreticilerimizin yanında yer almaya devam ediyor.

Üreticilerimizin ihtiyaç duydukları tarımsal girdileri zamanında ve uygun fiyatlarla ulaştırmakla birlikte borçlarını ödemekte güçlük çeken ortaklarımıza da kurumsal yapılandırma imkanı sağlanmaktadır.

Bu kapsamda 31.12.2020 ve daha eski vadeli borcu bulunan ortaklarımız, 30.09.2022 tarihine kadar başvurmaları halinde, aşağıda ayrıntıları yer alan yapılandırmadan taksitlendirme veya defaten ödeme suretiyle yararlandırılacaktır.

Bu çerçevede 31.12.2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının defaten ödenmesi halinde birikmiş temerrüt faizinin tamamı silinecektir.

Yapılan düzenleme ile taksitlendirmeden yararlananların ise 2017 ve daha eski vadeye ait kredi alacaklarındaki temerrüt faizinin tamamı silinecek ve bu kapsamda hesaplanacak yeni borç tutarı; hiç peşinat ödenmeksizin 24 aya kadar, % 10 oranında peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, % 20 oranında peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, % 30 oranında peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.

Ayrıca 2018-2020 vadeli kredi alacaklarımızın taksitlendirilmesi halinde, yapılandırma tarihindeki borç tutarı; % 10 oranında peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, % 20 oranında peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, % 30 oranında peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.

Taksitlendirilen alacaklara faiz işletilmeyecek. Yine taksitlerin vade tarihleri arasında azami 1 yıl olacak ve taksit tutarları ise eşit şekilde ödenecek.

Defaten ve taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkânından faydalanabilmek için üreticilerimiz 30.09.2022 tarihine kadar Kooperatiflerimize başvurabilir.