www.vurallarsut.com

FİKİR BENDEN TAKTİR VALİ BEYDEN?

Ahmet Rıfat Vural´ın kaleminden....

       Ülkemiz, tarihi boyunca hep hain darbe girişimleri ile uğraşmış ve bu süreçler sonunda gerek ekonomik gerekse de gelişme ve büyüme konusunda geriye doğru bir  ivme kazanmıştır. Her ne kadar daha sonra yapılan demokratikleşme olayları baş gösterse, büyüme trendine girilsede tekrarlayan darbelerle ülkemizin ilerlemesinin ve  büyümesinin önü kesilmeye çalışmış yada yavaşlatılmış.

      Özellikle 35 yaş öncesi kesim tarafından darbe olayları sadece kulaktan dolma bilgilerle bilinirken ülkeye verilen zararın büyüklüğü ise çok idrak edilememiş veya anlatılan bilgiler çercevesinde çokta inandırıcı bir durum olarak gelmemiştir genç nesile.

       Eski darbeleri sadece duyan ve ince detayları çokta bilmeyen halkımız en son 15 Temmuz Hain darbe girişimi ile olayların boyutunu ve anlamını idrak etti. Öyle ki devleti yıkmaya kadar, içlerini kin ve nefret bürümüş aşağılık bir gurup İstanbul başta olmak üzere organize olup devlet yönetimini ele geçirmeye çalışmış lakin başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyin sağ duyulu davranması ile halkın sokaklara inmesiyle büyük bir mücadele başlatılmıştı. Özellikle Devlet Bahçeli beyin ve Ordu  komutanlarınında ortak hareketi ile hain darbe girişimi bastırılmış ve sonlandırılmıştı.

      15 Temmuz darbe girişimde sokağa inen ve canları pahasına hemde silahsız olarak mücadele eden halkımız 248 şehit  vermiş ve 2149 vatan evladıda yaralanmıştı. Herşeye  rağmen verilen canlarla güzel Ülkemiz karanlığa gömülmekten kurtarılmıştı.

      Şimdi konunun ne olduğuna geçmek istiyorum, ülkemizde cereyan eden bu olayların kahramanları unutmamak için yapılması gerek bir olayı arz etmek istıyorum siz okuyucularıma.

      Tahmin ettiğim kadarı ile ilimizden Karadenize gitmemiş kimse yoktur. Giderkende hepimizin dikkatini çektiğine inandığım üst geçitlerden bahsetmek istıyorum. Fark etmişsinizdir Karadeniz sahil yolu boyunca çok fazla üst geçit yapılmıştır Karayolları tarafından. 

    İşte asıl konu burada başlıyor. Her üst geçite bir şehidimizin ismi verilmiş. Ölümsüzleştirilmişlerdir. Vatan için feda edilen canlar unutulmasın diye isimleri yaşatılmaya çalışılmış. Ne mutlu onları yetiştiren ana babalara. Memleket için en değerli varlıklarını vermişler. Tabii birde şehitlerimizin isimlerini yaşatanlar var ki onlarda en az anne baba kadar kıymetliler.

       Şimdi sayın Valimiz Mustafa Masatlı beyden ricam şu olacak geçen yıl Ardahan ilimiz girişine iki tane üst geçit yapıldı. Bir yıldır herhangi bir isim çalışmasıda yapılmadı araştırdığım kadarı ile hani olsa idi de çoktan isimler bu üst geçitlere monte edilirdi. Benim isteğim veya dileğim şudur ki bu üst geçitlere 15 Temmuzda şehit olan Ardahanlı hemşerilerimizin isimlerini verelim. Hem 15 temmuzları unutmamak adına, hem o cesur yürekli kahramanların ailelerini onure etmek adına hemde memlekette bir ilk imza atmak adına. Ardahanın 3 tane şehidi vardı 15 Temmuzda.

      Şehidimizden Türkmen (Türkan) Tekinin ismi  dönemin belediye başkanı Faruk Köksoy tarafından Ardahanda bir caddeye verilmişti. Diğer 2 şehidimizide bu üst geçitlere vererek isimlerinin yaşatılması talep ediyorum valimizden. Timur Aktemur  ve Haki Aras kardeslerimiz.  Bu isimleri üst geçitlerde yaşatıp gelecek nesillere hem tanıtmak hemde örnek olmasına vesile olmak adına. Tabii taktir Valimiz Mustafa Masatlı Beyin.

       Son olarak sayın Valimizin yeniden baba olmasını kutluyor Taha bebeğede hayırlı ömürler diliyorum.

       Not : Yanlış anlaşılmamak adına kısa bir not, şehitlerimizle herhangi bir akrabalık bağım yoktur.

  A.RIFAT VURAL