www.vurallarsut.com

BUZAĞI ÖDEMELERİ BAŞLIYOR

Tarım ve Orman Bakanı...

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı 1´nci dönem buzağı desteklerinin 24 Nisan Cuma günü TC kimlik numarasına göre ödenmeye başlanayacağını açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, buzağı desteklerinin Nisan ayında ödeneceğini duyurmuştu. Yetiştirici dört gözle, buzağı destek ödemelerinin tarihinin açıklanmasını bekliyordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli buzağı destek ödemelerine ilişkin tarihi açıkladı.
    Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında tarımsal destek ödemelerine yönelik açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, 2019 yılı 1´inci dönem buzağı desteğinin yetiştiriciye 24 Nisan cuma günü ödenmeye başlanacağını belirtti.
BUZAĞI DESTEĞİ OLARAK 1.4 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPILACAK
Buzağı destek ödemeleri kapsamında 701 bin yetiştiriciye 3 milyon 369 bin buzağı için toplam 1 milyar 434 milyon lira ödeme yapılacağını kaydeden Pakdemirli, ödemelerin TC kimlik numaralarına göre yapılacağını bildirdi.
2019 YILI BUZAĞI DESTEĞİ
Programlı aşıları tamamlanmış, 4 ay ve üzeri yaşta, destekleme yılında ilk doğumunu yapan ve ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün olan düvelerin buzağıları ile son iki buzağılama arası süre en fazla 450 gün olan ineklerin doğan buzağılarına 350 TL/baş ödenecek.
5 YAŞ ÜZERİ SIĞIRA ETÇİ VEYA KOMBİNE IRK TOHUMLAMA YAPTIRAN 600 LİRA DESTEK ALACAK
Saf sütçü sığır ırklarının 5 yaş üzeri olanları ile diğer sığır ırklarının etçi veya kombine ırk; Bakanlıkça izinli tabii tohumlama boğaları veya suni tohumlama sonucu doğan buzağılarına 600 TL/baş ödenecek. 20 baş ve üzeri douran inek varlığına sahip işletmelerde, doğuran saf süçtç ırk inek varlığının en fazla yüzde 60´ının (5 yaş ve üzeri olanlar dahil), etçi ırk boğalardan Bakanlıkça izinli tabii tohumlama boğaları veya suni tohumlama sonucu doğan buzağılarına 600 TL/baş ödenecek.
BU İLLERDE DOĞAN BUZAĞILARA İLAVE DESTEK VERİLECEK
Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlik, Elazığ, Ercincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 100 TL/baş ödenecek. Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara ilave 175 TL/baş ödenecek.
Bakanlıkça izin verilen yerli sparma üretim merkezlerinde Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ilave 50 TL/baş ödenecek.