BUZ GİBİ HAVADA İNSAN SELİ
ENVER Paşa komutasında...
Tarih: 7.1.2019 10:04:13/ 330okunma / 0yorum

    ENVER Paşa komutasında, 104 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak, şehit düşen binlerce Mehmetçik, ´Gençlik Şühedanın İzinde Yürüyor´ sloganıyla Allahuekber Dağları´nda düzenlenen yürüyüşle anıldı. Kar yağışı altındaki yürüyüşe, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Türkiye´nin birçok kentinden Kars´ın Sarıkamış ilçesine akın eden her yaştan yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

   Enver Paşa komutasındaki birlikler, 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihlerinde Sarıkamış´taki Allahuekber Dağları´nda, Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşullarıyla karşılaştı. Genelkurmay Başkanlığı´nın kayıtlarına göre, 60 bin asker, şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz giysiler nedeniyle şehit düştü. Erzurum´daki 9´uncu Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış´taki askeri birliklerde görevli subayların Allahuekber Dağları´ndaki sessiz anma törenleri, Alaattin Karaca başkanlığındaki dönemin Dağcılık Federasyonu ile 2003 yılında Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı olan Necati Bölükbaşı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez´in çabalarıyla kamuoyunca sahiplenildi. 

SARIKAMIŞ´A AKIN ETTİLER

   Türkiye´nin dört bir yanından gelen, her yaştan yaklaşık 20 bin kişi, şehitleri anmak için Sarıkamış´ın Kızılçubuk köyünde buluştu. ´Gençlik Şühedanın İzinde Yürüyor´ sloganıyla düzenlenen yürüyüşe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, valiler, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, bölge komutanları, askerler, izciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Katılımcılara kamyonlarla erzak ve Türk bayrağı dağıtıldı. Askeri helikopterin sürekli güvenlik amacıyla uçuş yaptığı yürüyüş kar yağışı altında dualarla saat 10.30´da başladı. Katılımcılar, dev bayrak ve Atatürk posterleri taşıyarak, ´Şehitler ölmez vatan bölünmez´ sloganlarıyla kar yağışı altında yürüyüşe başladı. Zorlu yürüyüşe katılanlar, 6,5 kilometrelik ´Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur Yolu´nu izleyerek, Yukarı Sarıkamış Mahallesi´ndeki tören alanında yürüyüşü sonlandıracak.

 

PROFESÖR KAVUKCU İLGİNÇ PERFORMANSI İLE SARIKAMIŞ´I ANLATTI

     Kars´ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağlarında düzenlenen şehitleri anma programına katılan Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, ilginç performansı ile Sarıkamış olayının masumiyetini anlattı. Bölge ikliminin zorlu koşullarını içinde ateşin de yer aldığı enstalasyona boyayla müdahale ederken, kendisine de dışarıdan boya ile müdahale edilerek bir anlatım dili oluşturan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, bu kez Allahuekber dağlarında ilginç bir çalışmaya imza attı. Törenlerin yapıldığı deniz seviyesinden 2 bin 800 metre yükseklikte binlerce kişinin izlediği sanatı ile büyüleyen Kavukcu şunları söyledi:

"Tarihimizde önemli bir yer tutan ve toplumu derinden etkileyen Sarıkamış olayı için çağdaş sanat dili ile bir enstalasyon ve performans gerçekleştirdim. Sarıkamış, insanı derinden etkileyen bir trajedi. Tarihimizde önemli bir yeri olan bu savunma öyküsünün binlerce kahramanı var. Binlerce hayat burada son bulmuş, dünyanın en masum ölümleri burada yaşanmıştır. Özellikle de bu savunmada masumiyet simgesi haline gelmiş bir durumun dile getirilmesi önem arz etmektedir. İnsanın, öyküsünü dinlerken bile üşüdüğü Allahuekber Dağları´nın soğuğunda doğaya karşı verilen bir mücadele. Bu mücadelede karşı karşıya gelmiş iki ordu. Soğuktan üşümüş donmuş bedenler. Üşüse de donsa da kırmızı sımsıcak bir ateşin içinde. Tarihin seyrini değiştirmiş, Türkiye ve Rusya´nın günümüzdeki sınırlarını çizmesini sağlamış bir mücadele. On binlerce şehidimizin olduğu bu karşılaşmada, ölen masum insanların anısına her yıl gerçekleştirilen geleneksel yürüyüş etkinliği içerisinde hem şehitlerimizi anmak hem de bu Sarıkamış olayına dikkat çekmek için bir performans sergiledim. Bu performansta insan karşısında doğanın gücünü bir kez daha anlamamızı sağlamış Sarıkamış olayı, buz ve soğuk ile sıcak ve ateşin de bir birleşimidir. Bu vahim olayda can vermiş insanlar soğuğu hissettiği kadar bir ateş çemberi içinde sıcağı da hissetmişlerdir. Buradan hareketle doğanın insan üzerine adeta bir ölüm gibi çöktüğü Sarıkamış olayı için bir ateş çemberi oluşturup, ateş ve soğuğun aynı anda zıtlık oluşturduğu bir kompozisyon kurguladım. Çağdaş bir sanat dili ile gerçekleştirilen çalışmada doğa ve iklim koşullarının zorluğunu, çekilen acı ile bugün hissedilen hüznü birleştirmeye çalıştım" dedi.

SABAHA KADAR NÖBET TUTTULAR

    Kardan yapılan asker heykeli önünde toplanan öğrenciler, vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri sabahın ilk ışıklarına kadar nöbet tuttular. Ankara´dan Kars´ın Sarıkamış ilçesine yaklaşık 800 kişi ile birlikte çıkarma yaptıklarını belirten Kars, Ardahan ve Iğdır Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım her sene buradaki anma etkinliklerine katıldıklarını söyledi. Üç gün süren etkinliklere katılıp nöbetlerini tutup, yürüyüşlere katıldıklarını ifade eden Erdoğan, "Sarıkamış´a federasyonumuzun yönetim ve yüksek istişare kurulu ile birlikte yaklaşık 800 kişi ile birlikte geldik. Her yıl burada üç gün süren etkinliklere katılarak şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Burası Çanakkale´nin alt yapısı. Kayıtsız ve şartsız kendini vatana feda etme destanıdır Sarıkamış. Onlar olmaza bu kadar rahat edemezdik. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz, yaşayacağız da. Birlikte olmalıyız, ülkemize sahip çıkacağız çünkü başka bir Türkiye yok" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GİBİ HAVADA İNSAN SELİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VURALLAR YAPI´ DAN KİRALIK DAİRELER
VURALLAR YAPI´ DAN KİRALIK DAİRELER
Çıldır´ın gözdesi...
ÇILDIR´DA KARNE HEYECANI
ÇILDIR´DA KARNE HEYECANI
Çıldır İlçe Merkezi ve Köylerde..
GEÇMİŞE VE GELECEĞE IŞIK TUTACAK
GEÇMİŞE VE GELECEĞE IŞIK TUTACAK
Tarihin farklı dönemlerinde büyük...
VALİ MASATLI "DEVLET VATANDAŞI İÇİN VARDIR"
VALİ MASATLI "DEVLET VATANDAŞI İÇİN VARDIR"
Vali Mustafa Masatlı...
GENÇ ÇİFTÇİ YE GECE OPERASYONU
GENÇ ÇİFTÇİ YE GECE OPERASYONU
Ardahan´da yaşandığı ileri sürülen...
KORUMA ALTINA ALINDI
KORUMA ALTINA ALINDI
ARDAHAN´ın Yalnızçam...
ESKİMO USULÜ BALIK AVI
ESKİMO USULÜ BALIK AVI
Donan Çıldır Gölü´nde...
AK PARTİ´NİN ADAYLARI BELLİ OLDU
AK PARTİ´NİN ADAYLARI BELLİ OLDU
Adalet ve Kalkınma Partisi
VURAL´DAN VALİ MASATLI´YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
VURAL´DAN VALİ MASATLI´YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Adalet ve Kalkınma Partisi Çıldır İl Genel Meclisi...
AZİZOĞLU´NDAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
AZİZOĞLU´NDAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu
VATANDAŞIN İMDADINA ASKER YETİŞTİ
VATANDAŞIN İMDADINA ASKER YETİŞTİ
Kars-Arpaçay-Çıldır karayolunda...
BAYDAR "TEVAZU, GAYRET, SAMİMİYET İLE"
BAYDAR "TEVAZU, GAYRET, SAMİMİYET İLE"
Adalet ve Kalkınma Partisi....
MASATLI´DAN İL GENEL MECLİSİNE ZİYARET
MASATLI´DAN İL GENEL MECLİSİNE ZİYARET
Ardahan Valisi Mustafa Masatlı...
BİLİM,SANAT VE KODLAMA MERKEZİ
BİLİM,SANAT VE KODLAMA MERKEZİ
Ardahan Valisi Mustafa...
ORDU´DAN SARIKAMIŞ´A
ORDU´DAN SARIKAMIŞ´A
Sarıkamış Şehitlerini anmak üzere ...
SEYYAR SANDIK UYGULAMASI
SEYYAR SANDIK UYGULAMASI
Türkiye´de gerçekleşecek yerel seçim
KENT MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
KENT MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
Kent merkezinde...
VALİ MASATLI GÖREVE BAŞLADI
VALİ MASATLI GÖREVE BAŞLADI
Ardahan Valiliği´ne atanan Bursa´nın...
VALİ BİLMEZ -17 DERECE SOĞUKLA UĞURLANDI
VALİ BİLMEZ -17 DERECE SOĞUKLA UĞURLANDI
Soğuk havaya rağmen...
İYİ PARTİDEN SÜRPRİZ ADAY
İYİ PARTİDEN SÜRPRİZ ADAY
31 Mart´ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri...
YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU
YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU
AK Parti Çıldır...
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
MYNET ARDAHAN
Mynet Ardahan Haberleri
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ardahan
yağmurlu
Bugün
3 / -1 °C
yağmurlu
Perşembe
3 / -1 °C
yağmurlu
Cuma
3 / -1 °C
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:39 07:25 12:22 14:42 17:00 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları