www.vurallarsut.com

BU KADAR DEMOKRASİ BİZE FAZLA DEĞİL Mİ?

Eğer bir ülkede ağzını açan demokrasiden

   Eğer bir ülkede ağzını açan demokrasiden bahsediyorsa anlayın ki o ülkede en az olan şey demokrasidir. Başka bir değişle bünyeye nüfus etmeyen demokrasi adamın çenesine vurur diyebiliriz.  Söylene söylene demokrasinin aşındığını ve artık tamamen yalama olduğunu düşünmeye başladım desem hiç de yalan olmaz. Bakın tüm Cumhuriyet hükümetleri icraatlarını sayarken demokratikleştik diye övünürken,  Cumhuriyet tarihin tüm muhalefet partileri de demokrasi vaat etmişlerdir çok kıymetli vatandaşlarına. Çok kişiyi vekil birçoğunu da başvekil yapmıştır demokrasi. Velhasıl bire bin veren bir tarladır demokrasi güzel ülkemde. Yeter ki demokrasi kelamı edin merak etmeyin bu kelam size ya koltuk olarak döner ya da bolluk.

   Siyaset literatürünün en çok sarf edilen ve sarf edildikçe tüketilen ve manası gün geçtikçe yitirilen olgusudur Demokrasi. Dillere pelesenk olan demokrasinin geçmediği tek seçim beyannamesi, dillendirilmediği bir tek propaganda konuşması belki de yoktur şanlı siyasi tarihimizde.Ezan günde beş kere demokrasi nutukları ise günde bin kere yankılanır güzel yurdumda. Bu millete Sağcı da demokrasi vaat etti, solcu da, orta yolcu da. Yüz senedir her yerde yankılanan demokrasi nidaları belki kulaklara aşina oldu ama maalesef yüreklere, tüm yönetsel yapılara ve siyasal partilere bir türlü nüfuz edemedi. Yani dudak tiryakisiyiz biz abisi söyleriz ama içimize çekmeyiz merak buyurmayın. Belki de İnsanları en çok kandıran, elindekileri elinden almak için kullanılan argüman oldu demokrasi. Kimi demokrasi nutukları ile insanlara hakkı olanlardan mahrum ederken kimileri de mahrum olmaları gerekirken matuf oldu birçok şarta ve imkâna demokrasi masalı ile.

Hep ileri gittiği söylenen ama her geçen gün geriye giden bir olgu oldu demokrasi ülkemizde. Kimileri onu getirmek için darbeler yaptı, kimileri darbelere malzeme olarak kullandı, adına türküler yakıldı ama aslında türkülerden önce demokrasi yakıldı bu ülkede.

Herkes geçmişi kötüleyerek geleceği demokrasi üzerine bina edeceği yalanına sığınırken demokrasinin temelinin altı kazıldı demokrasinin temeline çıkar ve menfaat dinamitleri döşendi. Her iktidar olan bir arpa boyu yol almamışken sanki dünyalar boyu yol alındığı algısı yaratıldı.

Sonuç olarak durum demokrasi adına o kadar vahim bir hal aldı ki bugüne gelindiğinde;

    On sekiz yıldır iktidar olan partiye bakın tüm kurultaylarına tek adayla gitti ve bugün de kurultayına yine, yeniden tek adayla girmekte ve üstelik bunu da güçlenen demokrasi vurgusunu dillerden düşürmeden ve demokrasi kahramanlığı adına yapmakta.

İktidarın yol arkadaşı partiye bakın onun da kurultayına da tek adayla gidilir, arada bir iki rakip çıkacak ol ise rakipler hemen hain olur ve lidere sadakatsiz bu kişiler derhal tasfiye edilir. İşin garibi sadece demokrasinin gereği olarak partisinin yönetimine talip olduğu için partisinden atılanlar gidip parti kurar onlar da aynen onlara yapılanı yaparlar egemen olduğu partilerinde. Yani demokrasi egemen güç olana kadar güç kuvvet egemen güçlerine tehdit olunca sırtlarda kambur oluverir birden. Ha gidin sorun bunların hepsi istisnasız demokrasinin yılmaz bekçileridir mutlaka.

İktidar böyle de muhalefet sanki çok mu iyi diye sorduğunuzu duyar gibiyim; Biz kırk kızız birbirimizi biliriz misali her konuda ayrılırız ama bu konuda hiç ayrılmayız iktidarımız ile prensibi ile bakınız yaklaşan ana muhalefet partisi kongresine ne tesadüf onlar de tek adayla kongreye gitmeye hazırlanıyor. Şaşırdık mı tabi ki hayır.

Diğer muhalefet partilerine bir bakarsak onlarda belki ikinci bir aday çıkıyor gibi görünse de onlar da kurultayları sonrası kaybeden adayın kuracağı yeni partisi ile bir iken bin oluyorlar maşallah.

Yani ezcümle değerli dostlar herkesin demokrasiye bir aşkı ile yanıp tutuştuğu demokrasiye sarıldıkça zirvede yalnız başına yıllarca kaldığı güzel ülkemde bir karşılıksız aşk hikâyesidir demokrasi hikâyemiz bizim.  Demokrasi bu ülkede maalesef hep laf salatasında kullanılır ancak kimse ana yemeğe demokrasi katmayı nedense istemez. Çünkü demokrasi çok acı olduğu için midelerde yanmaya neden oluyor zaar.

Bu duygularla demokrasi sevdalısı tüm siyasi partilerimize tek adaylı, bol DEMOKRASİLİ kurultaylarında üstün başarılar diliyorum. Pek ihtiyaçları yok ama başarı dileklerime ama gene de olsun ben başarı dileğimi yollamış olayım.  Demokrasiniz mübarek olsun AMİN…..

Sinan KARAÇAY / İstanbul